Посредством услугите, предлагани от VSM Advice бихте могли да получите консултация и цялостно правно обслужване във връзка с регистрация на търговска марка, както и правна защита защита от нарушения на правата Ви върху вече регистрирана търговска марка.
Марката е знак, който е способен да отличава стоките или услугите на едно лице от тези на други лица и може да бъде представен в Държавния регистър на марките по начин, който позволява ясно и точно да се определи предметът на закрилата, предоставена с регистрацията. Такива знаци могат да бъдат например: думи, включително имена на лица, букви, цифри, рисунки, фигури, формата на стоката или на нейната опаковка, цветове, звуци или всякакви комбинации от такива знаци.
Много често, в разговорния език хората не правят разлика между ПАТЕНТ и ТЪРГОВСКА МАРКА. Действително, много хора, вземайки решение да регистрират свой патент, всъщност имат предвид желанието си да заявят и регистрират своя търговска марка, образно казано „патентовайки“ своето лого, името на своя продукт и др.
В зависимост от вида на знакът или знаците, които отличават стоките и услугите на едно лице, марките биват следните видове:
когато знакът е съставен от думи, букви, имена и/или цифри
когато знакът съставлява лого, рисунка и/или фигура
когато знакът представлява комбинация от думи, букви, цифри, имена и лого, рисунка и/или фигура;
когато знакът изобразява формата на стоката и/или инейният външен вид или опаковка.
ПАТЕНТ се издава за изобретение, което отговаря на специфични законови изисквания. Повечето закони, които регламентират защитата на изобретенията, не дават ясна дефиниция какво е изобретение. В редица държави, сред които и България, националното законодателство определя понятието патентноспособно изобретение чрез неговите основни характеристики – новост, изобретателска стъпка и промишлена приложимост (чл. 6 от Закона за патентите и регистрацията на полезни модели). Правната закрила на изобретението се предоставя с патент, който удостоверява изключителното право на притежателя му върху иновативния продукт или процес (изобретението). Патентите или още наричани патенти за изобретения са най-често срещаният начин за защита на техническите изобретения. Системата за патентоване цели да насърчава иновациите, трансфера и разпространението на нови знания и нови технологии и едновременно да предоставя предимства на изобретателите, потребителите на иновациите и широката публика.
От своя страна ТЪРГОВСКАТА МАРКА е знак, който отличава стоките и услугите на едно лице от стоките и услугите на друго лице.
Правото върху марка се придобива чрез регистрацията й, считано от датата на подаване на заявката и принадлежи на първия заявител. Правото върху марка е изключително право, което включва правото на нейния притежател да я използва, да се разпорежда с нея и да забранява на трети лица да я използват без негово съгласие.
На първо място, имате право да потърсите гражданскоправна защита на Вашите права, депозирайки искова молба срещу нарушителя, с която да поискате установяване на факта на нарушението, преустановяване на нарушението, изземване и унищожаване на вещите, предмет на нарушението, както и обезщетение за претърпените от Вас вреди /загуби и пропуснати ползи/. Ведно с горното, имате право да сезирате Патентното ведомство, което при установяване на нарушение, има право да наложи административни наказания глоба в размер от 2000 до 10000 лв., на нарушител – физическо лице, и имуществена санцкия в размер от 3000 до 20000 лв., на нарушител – едноличен търговец или юридическо лице/.
За особено тежките нарушение на права върху интелектуална собственост, е предвидена и наказателна отговорност за нарушителите, по реда на чл. 172б от Наказатения кодекс, като е предвидено наказание лишаване от свобода до 5 години и глоба в размер до 5000 лв.
Регистрацията действа за срок от десет години, считано от датата на подаване на заявката, и може да бъде подновявана неограничено за следващи периоди от десет години срещу заплащане на такса.
Процедурата по регистрация на търговската марка преминава през няколко етапа. На първо място Патентно ведомство извършва проверка дали са заплатени дължимите такси за подаване на заявка за регистрация на търговска марка, дали заявката е подадена от упълномощен представител и др. Тази проверка, обикновено трае не повече от 14 дни, като в случай, че бъде установено, че дължимите такси не са заплатени и/или не е представено необходимото пълномощно, Патентно ведомство предоставя възможност тези недостатъци да бъдат отстранени. Препоръчително е всички първоначални изисквания да бъдат спазени още при подаване на заявката, за да няма излишни забавяния на процедурата по регистрация на търговска марка. След извършване на първоначалната проверка, от страна на Патентно ведомство се извършва така наречената „формална експертиза“, която цели да бъде установено дали заявената търговска марка отговаря на абсолютните изисквания на закона, в това число, но не само: ако марката няма отличителен характер, ако противоречи на морала и добрите нрави и др.
При успешно премината „формална експертиза“, заявката за регистрация на национална търговска марка бива публикувана в Официалния бюлетин на Патентното ведомство, от който момент започва да тече 3-месечен срок, в който всички заинтересовани лица могат да подадат така наречената ОПОЗИЦИЯ НА ТЪРГОВСКА МАРКА.
ОПОЗИЦИТА НА ТЪРГОВСКА МАРКА представлява своеобразно възражение от страна на друго лице, което е притежател на по-ранно регистрирана търговска марка или по-ранно заявена търговска марка, която е сходна или идентична на марката, която е публикувана в Официалния бюлетин на Патентното ведомство по реда, посочен по-горе. В случай, че действително се установи, че заявената търговска марка е сходна или идентична на по-ранно заявена търговска марка, притежание на друго лице, то Патентното ведомство ще откаже регистрацията на заявената търговска марка. За това, от изключително значение за успешното провеждане на процедурата по заявяване и регистрация на търговска марка е преминаването през процедурата по ПРОУЧВАНЕ НА ТЪРГОВСКА МАРКА. Проучването се извършва в рамките на един работен ден, като за целта е необходимо лицето да представи достатъчно данни за знакът, който предстои да бъде заявен за регистрация /наименование, лого и т.н./, както и стоките и услугите, за които този знак предстои да бъде използван.
Стоките и услугите биват групирани в общо 45 /четиридесет и пет/ класа според Ницката класификация, чиито заглавия бихте могли да намерите тук: https://www.bpo.bg/uploaded/files/460-Zaglaviya-na-klasovete.pdf
В случай, че при проучването на търговската марка бъде установено, че е налице конфликт с по- ранно заявена или регистрирана марка, притежание на друго лице, ще бъдете уведомени своевременно за възможните рискове, както и ще Ви бъдат препоръчани различни действия, в това число, но не само извършване на определени промени в марката, която желаете да заявените, така че същата да не бъде сходна или идентична на друга марка.
На първо място, както стана ясно, изключително важно е да бъде извършено професионално проучване, преди да се пристъпи към заявяване на търговска марка, защото, дори в 3-месечния срок, посочен по-горе, някое лице да пропусне да подаде опозиция на търговска марка, то запазва правото си след регистрация на Вашата марка, да депозира в Патентното ведомство ИСКАНЕ ЗА ЗАЛИЧАВАНЕ НА РЕГИСТРИРАНА ТЪРГОВСКА МАРКА., последиците от което са идентични на успешно проведено производстово по опозиция.
Ведно с това, е необходимо добре да прецизирате стоките и услугите, за които ще бъде заявена и регистрирана Вашата марка, тъй като в случай, че не я използвате в непрекъснат период от 5 /пет/ години, всяко заинтересовано лице, има право да депозира ИСКАНЕ ЗА ОТМЯНА НА РЕГИСТРАЦИЯТА НА ТЪРГОВСКА МАРКА.
Таксата за подаване на заявка за регистрация на търговска марка възлиза в размер на 520 лева, в случай, че марката бива заявена за стоки и услуги, попадащи в до 3 от класовете по Ницката класификация. За всеки следващ клас се дължи допълнителна държавна такса в размер на 30 лева. Таксите за заявяане на търговска марка се заплащат преди или непосредствено при подаване на заявката за регистрация на търговска марка. Таксата за издаване на свидетелство за регистрация, в случай, че желаете такова да Ви бъде издадено, възлиза в размер на 50 лева, като сумата може да бъде заплтена, както предварително, така и във всеки един момент, след като вече марката е заявена.
Размерът на претендираното от кантората адвокатско възнаграждение за цялостно проучване на национална търговска марка, както и за изготвянето и депозирането на заявка за регистрация на търговска марка варира в диапазона между 300 лв. и 500 лв., в зависимост от вида на марката, както и броя на класовете, за които същата ще бъде заявена. ЗАБ. В горната сума не е включено евентуално представителство в производства по опозиция на търговска марка.
Дължимото адвокатско възнаграждение би могло да бъде заплатено както в брой, така и по банков път, като плащането се извършва едва след успешно премината процедура по проучване на търговска марка. В случай, че при проучването се установят евентуални пречки за регистрация на бъдещата марка, поради наличие на обективни пречки и/или конфликт с по-ранно заявени или регистрирани търговски марки, клиентът не дължи възнаграждение за предоставената услуга.
+359 899 30 1912
гр. Пловдив, район Северен, ул. „Драва“ № 1, п.к. 4003
vsm.advice@gmail.com