С помощта на VSM Advice бихте могли да получите подробна консултация и висококвалифицирано правно съдействие във връзка с цялостния процес на подготовката и самото сключване всакякъв вид сделки с недвижими имоти.
Най-често срещаните видове сделки са следните:
Независимо дали възнамерявате да се разпоредите с Ваш имот по възмезден или безъвзмезден начин, или да придобиете правото на собственост върху имот, от страна на VSM Advice бихте могли да получите цялостно съдействие във връзка с подоготвката и изповядването на сделката.
Обикновено правото на собтвеност върху недвижимия имот е видимо с просто око от самия титул за собственост /нотариален акт, договор и др./. Често обаче се се налага изследване на принадлежността на правото на собственост, когато имотът е наследствен и/или когато една част от имота е притежаван от едни лица, а друга част от имота – от други лица, както и когато имотът е бил предмет на отчуждителни и възстановителни процедури.
Най-общо вещните тежести представляват права на трети лица, различни от собственика на имота, които под една или друга форма препятстват правото му да се разпореди с имота, или съответно биха ограничили и правата на бъдещия собственик на имота. Такива вещни тежести са ипотеки, възбрани, учредени права на ползване, вписани искови молби, договори за наем, аренда и други. Изключително важно, особено преди покупка на недвижим имот, е да бъде извършена задълбочена проверка за наличие на вещни тежести, което на свой ред би гарантирало бъдещото безпроблемно придобиване и упражняване на правото на собственост върху имота.
Във всички случаи на сделка с недвижим имот, минималният набор от документи, необходими за изповядването на същата пред нотариус е следният:
Посредством услугите, предлагани от VSM Advice ще получите цялостно съдействие във връзка със снабдяването с посочените по-горе документи, като при необходимост бихте могли да получите съдейтвие и във връзка с предеклариране на недвижимия имот в Дирекция „Местни данъци и такси“ към съответната Община, както и съдействие при озаконяване на недвижими имоти и снабдявае с удостоверение за търпимост, което често се налага, особено за имоти, строени през миналия век и намиращи се в по-малките населени места.
Във VSM Advice ще намерите съдействие относно сключването на предварителни и окончателни договори с предмет правото на собственост върху недвижими имоти, в това число и помощ при избора на нотариус, при който да бъде изповядана сделката, и изготвянето на всички необходими документи за самото й изповядване, в това число проект на нотариален акт, както и съпътстващите сделката молби и декларации.
Категорично отговорът на този въпрос е Не. Предварителният договор е форма на гаранция за страните по бъдещата сделка, като изразява готовността им да сключат сделката при уговорените в него условия. Често този договор е съпътстван с частично заплащане на цената под формата на задатък или така нареченото капаро. Препоръчва се сключването на предварителен договор, когато например бъдещият купувач има необходимост да осигури допълнително финансиране под формата на банков кредит, или когато продавачът не разполага с пълния набор от документи за изповядване на сделката и му е необходимо време, за да ги осигури.
В случай, обаче, че продавачът разполага с всички необходими документи, а съответно купувачът разполага с достатъчно средства, за да заплати уговорената продажна цена, е излищно сключването на предварителен договор, тъй като няма пречки да се пристъпи към директно изповядване на сделката пред нотариус.
Най-сигурни и защитени с оглед правния оборот са възмездните сделки, т.е. покупко-продажбата и замяната. Горното е продиктувано най-често от факта, че съгласно чл. 227 от Закона за задълженита и договорите, Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление.
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Освен това, съобразно българското право, в полза на родителите, низходящите и съпрузите е предвидена запазена част от наследството на техния наследодател, като когато посредством дарение или завещание тази запазена част е накърнена, наследниците имат право по съдебен ред да искат намаляване на дарението, респ. Завещанието.
С други думи, ако по силата на дарение или завещание придобиете единствения притежаван от дадено лице недвижим имот, в 5-годишен срок от смъртта на това лице, неговите наследници имат право да предявят иск срещу Вас, за намаляване на това разпореждане. За сметка на горните рискове, разходите за изповядване на покупко-продажба или замяна значително надвишават разходите за изповядване на дарение.
Обикновено, снабдяването с всички нужни документи е необходим около един месец, като този срок може да бъде и по-дълъг, в случай, че са необходими действия по заличаване на вещни тежести върху имота, предмет на сделката, или е нужно да бъдат провеждани
съпътстваи процедури по озаконяване на имота и др. В случай, че всичко по имота е изрядно, и при заплащане на малко по-високи административни такси за издаване на скици/схеми от кадастъра и удостоверения за данъчна оценка, би могло изповядването на сделката да бъде оргаизирано и в рамките на 10-15 дни.
Разходите в голяма степен зависят от вида на сделка, който сте избрали да сключите, както и от местонахождението на имота, предмет на сделката.
Най-общо, разходите във връзка със сключването на сделка се групират по следния начин:
Нотариални такси
Тези такси се заплащат на нотариуса във връзка със самото изповядване на сделката, като са процент от стойността на самата сделка. Така например при покупко-продажба на недвижим имот с цена на сделката от 100 000 лв., нотариалната такса би била от порядъка на 900 лв. В случай на дарение, материалният интерес, на базата на който се изчислява дължимата такса, се формира въз основа на данъчната оценка на имота, която е в пъти по-ниска от действителната пазарна стойност на имота, поради което и нотариалните такси са по-ниски.
Местен данък
Въпреки, че обикновено се заплаща в деня на сделката на нотариуса, този данък представлява задължение към съответната Община по местонахождение на имота, във връзка с придобиването на същия.
Местен данък „Придобиване“, дължим към Община Пловдив е в размер на 3 % от стойността на сделката, което означава, че при визирания по-горе интерес от 100 000 лв. при покупко-продажба на недвижим имот, дължмият от купувача местен данък е в размер на 3 000 лв.
Често високият размер на местния данък е причина хората да предпочитат дарението като форма на прехвърляне на недвижим имот, тъй като такъв данък при дарение от възходящ към низходящ /родител на дете, баба или дядо на внук/, или обратното, местен данък не се
дължи.
Държавна такса за вписване на сделката в Имотния регистър.
Всяка сделка с предмет недвижим имот, подлежи на вписване в Имотния регистър, поддържан от Агенция по вписванията, като за целта се дължи държавна такса в размер на 0,1 % от материалния интерес. ЗАБ. Обикновено, нотариалните такси, местният данък и държавната такса за вписване на сделката, се заплащат в деня на сделката на самия нотариус.
Адвокатско възнаграждение.
Адвокатското възнаграждение в голяма степен зависи от обема възложена на адвоката работа, като съответно размерът му е по-висок, когато са извършвани и действия по снабдяване с документи, изготвяне на предварителен договор и др., и по-нисък, когато действията на адвоката се изчерпват единствено с изготвянето на окончателен договор /нотариален акт/.
Обикновено адвокатският хонорар е приблизително равен на нотариалната такса.
Важно е да бъде упоменато също, че в горните суми не са включени административните такси към съответните ведомства и учреждения /Кадастър, Дирекция „Местни данъци и такси“ и др./ вв връзка с издаването на скици, схеми и удостоверения за данъчна оценка, както и съответно комисионните, в случай, че сделката се сключва с посредничеството на брокер.
Освен горното, купувачите, които ползват банково кредитиране за покупката на недвижим имот, следва да знаят, че самата ипотека /нотариален акт за учредяване на договорна ипотека/, съставлява отделна сделка, за която с дължи отделна нотариална такса и отделна държавна такса за вписване в Имотния регистър.
+359 899 30 1912
гр. Пловдив, район Северен, ул. „Драва“ № 1, п.к. 4003
vsm.advice@gmail.com